Српски речници

Вокабулар

поставио/ла Вебциклопедија каталог веб-алата 20. 2. 2015. 20:23   [ ажурирано 4. 3. 2015. 18:39 ]

Кратак опис и функционалност

Вокабулар јe веома користан речник јер увек можете проверите да ли постоји домаћа реч за неки страни појам који смо усвојили. Осим домаће речи, често се могу наћи и читава објашњења тражених појмова.


Српски дигитални речник

поставио/ла Вебциклопедија каталог веб-алата 20. 2. 2015. 20:23   [ ажурирано 4. 3. 2015. 19:00 ]

Кратак опис и функционалност

Са радошћу вам представљамо јединствени речник у мору речника. Јединствен не само по томе што се бави српским језиком, а не неким од страних језика, већ и по томе што се  уношењу појмова приступа крајње студиозно. Аутори мр Милорад Симић и Владимир Симић се у прикупљању грађе за речник служе постојећим признатим речницима и стручним правописним издањима, које можете да погледате овде. Речник укључује и опцију РАС коректор који врши правописну проверу ћириличког и латиничког текста писаног српским језиком, у јуникоду, и снимљеног у .rtf формату. Програм бојом обележава речи које се не налазе у његовој коректорској бази (од 3.250.000 облика). У бесплатној верзији могуће је једнократно обрадити документ до 5400 словних знакова са размацима, што задовољава дневне потребе највећег броја корисника. Речник нуди и пресловљавање латиничног писма у ћирилично и обратно у оквиру опције Конвертор. Како бисте користили све опције речника, неопходно је да се региструјете путем опције Нови у горњем десном углу. Аутори српског електронског речника су отворени за предлоге и сугестије, како би га унапредили, а можете и да оставите коментар на страници Коментари. За коришћење речника захтева се претплата која се углавном односи на институције и предузећа, мада могу и појединци.

Намена у образовању

Овај речник применом није ограничен на одређени предмет, ни на ученике одређеног узраста или наставнике који се баве језиком. Овакав речник и консултовање у различитим ситуацијама помоћ су сваком образованом човеку у правилном коришћењу и очувању српског језика.


1-2 of 2